środa, 23 października 2013

Geneza i znaczenie Tygodnia Misyjnego


         Początki. 
W lutym 1926 r., papież Pius XI, który był całym sercem oddany misjom, ogłosił słynną encyklikę Rerum Ecclesiae, w której potwierdził naglącą potrzebę i ważność 
zamierzeń misyjnych. W tym samym roku  ustanowił miesiąc październik miesiącem misji, a Niedzielę Misyjną obchodzoną w przedostatnią niedzielę października, ogłosił świętem patronalnym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.  Celem tego święta jest modlitwa i pomoc materialna misjom, oraz ożywienie gorliwości misyjnej kapłanów i wiernych.

        Znaczenie Tygodnia Misyjnego.
Papież Paweł VI określił ten czas jako „ okazję, aby Kościół, nasi bracia w biskupstwie, duchowieństwo, zakonnicy ... i wszyscy katolicy uprzytomnili sobie swe powołanie misyjne.” Orędzia misyjne ogłaszane rokrocznie przez papieży, choć mają różne tematy, na pierwszym miejscu stawiają aktywność misyjną Kościoła. Na drugim miejscu przypominają o znaczeniu Papieskich Dzieł Misyjnych i konieczności ich propagowania. Sługa Boży  Jan Paweł II, uczynił ze swych orędzi głęboką katechezę na temat odpowiedzialności misyjnej całego Ludu Bożego.
          Świadomość obowiązku misyjnego.
Upowszechnianiu ideału misyjnego towarzyszy wiele trudności.  Często możemy usłyszeć, że „ misje mamy i tutaj, tyle tu biedy, ludzie odchodzą od Kościoła, mamy tyle własnych problemów...” . Piękną odpowiedź dał bp Fulton Sheen: „Diecezja, parafia lub pojedyncza osoba, która woli wszystkie swoje siły poświęcić własnemu domowi niż wykorzystać je dla misji, podobna jest człowiekowi, który wiedząc, że krew płynie z serca aż do najodleglejszych części ciała, nie chcąc zubożyć swego serca, ustawia bariery zatrzymujące krew. Szybko jednak zauważy, że ręce i nogi zostają sparaliżowane, a samo serce osłabione...” . Kościół, to Ciało Mistyczne Chrystusa, w którym wszystkie Członki  są jednakowo ważne. Wszyscy jesteśmy na mocy chrztu św. odpowiedzialni za dzieło misyjne Kościoła. Wiarą należy się dzielić. Pięknie obrazuje to przysłowie wschodnie: ”Pijący wodę z wielkiej rzeki muszą pamiętać o źródle”.

Jak ty możesz pomóc misjom ?
  • Ofiarowanie cierpienia cielesnego i duchowego
  • Modlitwa, ofiarowanie Komunii św.
  • Pomoc materialna - nie wielkość ofiary jest ważna, lecz miłość z jaką  się daje
  • Czytanie czasopism misyjnych, włączanie się w działalność Papieskich Dzieł Misyjnych, interesowanie się tematyką misyjną