To my :)

Witamy na blogu dziecięco-młodzieżowej wspólnoty  misyjnej

 Jesteśmy pomocnikami Jezusa - małymi misjonarzami, którzy przez modlitwę i dobre uczynki, wspomagają dzieci całego świata   i misjonarzy, którzy w dalekich krajach głoszą Dobrą Nowinę. Działamy od 01. 10. 1996 r. Naszą patronką jest bł. Maria Teresa Ledóchowska nazywana "Matką Afryki", ponieważ całe swoje życie poświęciła służbie misjom afrykańskim i sprawie walki z niewolnictwem, założyła Zgromadzenie Misjonarek św. Piotra Klawera. Działamy w łączności z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci i Dziełem Misyjnym Arch. Katowickiej.  Szczególną troską otaczamy misjonarzy "fidei donum" - księży z naszej archidiecezji, którzy są darem wiary naszego Kościoła dla Kościoła misyjnego, prowadzimy z nimi korespondencję i wspieramy modlitwą.  Nie każdy z nas wyjedzie na misje, ale każdy może i powinien wspomagać je modlitwą indywidualną i wspólnotową.

KRÓTKA   HISTORIA  LIGI  MISYJNEJ


 Pamiętamy nasze pierwsze bliskie spotkanie z misjami, była to wizyta u Sióstr misjonarek św. Piotra Klawera w Krakowie, 15 marca 1997r. Założycielkę tego zgromadzenia bł. Marię Teresę Ledóchowską, nazywaną „Matką Afryki", obraliśmy naszą patronką.


 Pierwszym misyjnym gościem w Parafii był Afrykańczyk, ksiądz Serafin z Czadu.

czy ktoś siebie poznaje? te fotografie mają już 24 lata




wizyta  X . Bogdana  Cofalika  MSF  z  PNG
Było to 8 kwietnia 1997r., od tego czasu regularnie odwiedzają nas misjonarze. Gościliśmy już ks. Bogdana Cofalika MSF z Papui Nowej

 Gwinei (odwiedza nas co trzy lata) i jego współbrata ks. Stanisława Michalika, był u nas o. Andrzej Bielat -dominikanin z Jałty i kilkakrotnie księża werbiści. 

Odwiedzają  nas siostry klawerianki, dominikanki i boromeuszki, księża salwatorianie , braciszkowie św. Franciszka. klaretyni , kombonianie i Misjonarze św. Rodziny, była siostra Elsy SSPC z dalekich Indii i ks.Wincenty Adi Gunawan SVD z Indonezji. Do tej długiej listy gości należy jeszcze dodać kilka wizyt misjonarzy „fidei donum"-księży z naszej archidiecezji,  którzy są darem wiary naszego Kościoła dla Kościoła misyjnego.



Wizyta  Sióstr  klawerianek  z  Siostrą  Elsy  z  Indii
 
W ciągu 24 lat działalności zrodziło się kilka projektów, które są realizowane do dziś, a ich celem jest budzenie ducha misyjnego wśród parafian, angażowanie nie tylko Ligi Misyjnej , ale wszystkich wiernych w dzieło misyjne Kościoła.
Pierwszy  kiermasz misyjny, pierwsza loteria fantowa, pierwsza wystawa misyjna - Tydzień Misyjny 1997r.
 W październiku obchodzony jest Światowy Tydzień Misyjny, od początku działalności organizujemy w tym czasie kiermasz, loterię fantową i wystawę misyjną. 

Czas Bożego Narodzenia, to dla Ligi Misyjnej wędrowanie po śniegu i mrozie z kolędą. Wyruszają więc Kolędnicy Misyjni: św. Józef i Maryja z Dzieciątkiem, idą pasterze, trzej królowie i aniołowie. Idą od drzwi do drzwi, od domu do domu z uśmiechem i kolędą na ustach. Idą, by przypomnieć, że nie możemy Jezusa zatrzymywać tylko dla siebie, że wiarą trzeba się dzielić. 


 Nikt z nas nie jest samotną wyspą, wokół nas są ludzie, którym trzeba dawać radość, my staramy się nieść tę radość przez kolędowanie. W kwietniu 2001 r. w Wielkim Poście, parafia nasza adoptowała troje kenijskich dzieci z misji Kanyakine, prowadzonej przez Misjonarki św. Rodziny.




Prawdziwa wspólnota chrześcijańska to ta, która dzieli swe dobra, by nie było cierpiących niedostatek, myślę że nasza parafia jest taką właśnie wspólnotą. Tradycją jest też wielkanocny kiermasz, na którym sprzedajemy własnoręcznie wykonane ozdoby i palmy, do pracy chętnie angażują się wtedy nasi rodzice, a także dziadkowie i babcie. 


Wszystkie dzieła, które podejmujemy mają też na celu zbiórkę ofiar na misje. Nie możemy widzieć biedy tylko na własnym podwórku, Kościół katolicki to znaczy powszechny, a powszechny to obejmujący miłością cały świat.


Pomoc misjom to nie tylko praca, ale przede wszystkim modlitwa, pamiętamy o tym uczestnicząc w roku liturgicznym w nabożeństwach Drogi Krzyżowej,nabożeństwach majowych i różańcowych odprawianych w intencji misji. 

Ks. prof. dr hab.  Jan Górski - Delegat Biskupi d/s Misji Archidiecezji Katowickiej oraz konsultor Kongregacji Ewangelizacji Narodów w Rzymie, odwiedził naszą parafię w 2002r

W każdą trzecią sobotę miesiąca wraz ze wspólnotą chorych i niepełnosprawnych „Białe Misie" na mszy św. modlimy się o nowe powołania misyjne. Uczestniczymy też w organizowanym co dwa lata Ogólnopolskim Kongresie Misyjnym, który jest dla nas zawsze wielkim przeżyciem i na każdy kolejny czekamy z radością.



Czas I–szych Komunii św. to dla małych i dużych misjonarzy z Ligi Misyjnej nowe wyzwanie. Wkraczamy w mury szkoły i z ewangelizacją idziemy do klas drugich, opowiadamy dzieciom o misjach i problemach ich rówieśników z krajów misyjnych.


Staramy się też chorym i cierpiącym przypominać o zbawczej mocy cierpienia prosząc, by ofiarowali je wraz z modlitwą za ewangelizację świata.

Nasza działalność udokumentowana jest w obszernej kronice, którą prowadzimy, korespondujemy też z ponad dwudziestoma misjonarzami, pamiętamy o nich szczególnie w okresie świąt. Nie byłoby tak aktywnej działalności Ligi, gdyby nie przychylność i wsparcie ks. Proboszcza, który zawsze życzliwym okiem patrzy na nasze poczynania. Bóg zapłać.


               


DEKALOG MAŁEGO MISJONARZA

1. Traktuję wszystkich jak braci

2. Znam Jezusa, kocham jak Jezus,
nie wstydzę się mówić o Jezusie

3. Codziennie modlę się za dzieci całego świata,
szczególnie za głodne , opuszczone i cierpiące

4. Pragnę, by wszyscy poznali Maryję,
najwspanialszą z mam

5. Zawsze mówię „dziękuję”, „proszę”,
„przepraszam”

6. Szanuję starszych, chorych i chętnie im pomagam

7. Nigdy nie wyśmiewam się z moich kolegów i koleżanek

8. Cieszę się z możliwości dawania i z tego,
że mogę służyć bliźnim

9. Wiem, że człowiek jest ważniejszy niż pieniądze

10. Nie boję się wyrzeczeń i nigdy nie mówię „JA”,
lecz zawsze w liczbie mnogiej „MY”