czwartek, 21 lutego 2013

tragiczna śmierć misjonarza


Ksiądz Mariusz Graszk, misjonarz ze Starych Juch, zginął 9 lutego w Boliwii w diecezji Oruro, w poniedziałek 18 lutego odbył się jego pogrzeb w Ojczyźnie. Miał 35 lat.
Uroczystości pogrzebowe księdza Graszka odbyły się najpierw w Boliwii. Później jego ciało zostało skremowane i przywiezione do kraju przez brata bliźniaka, również księdza. W czasie homilii pogrzebowej Bp Mazur przedstawił Zmarłego jako człowieka emanującego radością wiary, misjonarza, który zwiastował pokój i potrafił jednać ludzi w środowisku, które było siedliskiem grup mafijnych z czterech krajów. Biskup ełcki przyrównał zmarłego kapłana, syna rybaka z Mazur do świętego Piotra. - Świętemu Mariuszowi, jak świętemu Piotrowi przyszło łowić ryby - mówił. - Jego śmierć woła o świętość zwłaszcza młodych kapłanów - zaznaczył w homilii biskup ełcki. - Woła, aby kapłani młodzi nie lekceważyli daru kapłaństwa i z błahych powodów nie rezygnowali ze służby Bogu i ludziom jako kapłani - dodał.


Ordynariusz diecezji Oruro bp Krzysztof Białasik SVD, który był przy śmierci ks. Mariusza i udzielił mu rozgrzeszenia podkreślił, że zmarły był pasterzem, który pracował 24 godziny na dobę. Jak zaznaczył bp Białasik, ks. Mariusz chodził tam, dokąd nikt iść się nie odważył, docierał do wiosek, gdzie nie widziano kapłana od 40 lat.

Do tragicznego wypadku  doszło 8 lutego. Razem z innym księdzem i czterema żołnierzami wyruszył z pomocą siostrom elżbietankom, którym zepsuł się samochód. W trakcie naprawy auta najechał na nich autobus. Na miejscu zginęli żołnierze i postulant Bonifratrów. Ks. Mariusz z siostrami w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala. Tam niestety zmarł.        
                                                                      
Ks. Mariusz Graszk przyjął święcenia kapłańskie w 2003 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej, a później w parafii św. Anny w Giżycku. Następnie został skierowany na studia z teologii pastoralnej na Uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim. Studiując pracował w Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii. 
W 2009 r. rozpoczął studia z misjologii na Wydziale Teologii UKSW w Warszawie. W latach 2010-2011 przygotowywał się do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W październiku 2011 r. wyjechał do Boliwii i posługiwał w diecezji Oruro, w parafii Challapata.