wtorek, 3 kwietnia 2012

TRIDUUM PASCHALNE


Triduum Paschalne to dla nas trzy najważniejsze dni w roku liturgicznym, dni w których towarzyszymy naszemu Zbawicielowi w Jego Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu.
Wielki Czwartek to dzień, w którym nie odprawia się w parafiach porannych Mszy Świętych. Zgodnie z bardzo starą tradycją Kościoła nie wolno też sprawować jakiejkolwiek Mszy bez udziału wiernych.
Wieczorem w kościołach odprawiana jest Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Jest to msza, która ma przypominać o Ostatniej Wieczerzy, podczas której Pan Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii oraz Kapłaństwa. Po odśpiewaniu hymnu “Chwała na wysokości Bogu” milkną kościelne organy i dzwonki aż do Wigilii Paschalnej. Odbywa się obrzęd obmycia nóg wybranym dwunastu mężczyznom, a na zakończenie Mszy Świętej Najświętszy Sakrament przeniesiony zostaje do Ciemnicy, czyli tabernakulum w bocznym ołtarzu. Jest to symbol modlitwy w Ogrójcu, pojmania, uwięzienia oraz sądu nad Jezusem. Do późnych godzin nocnych możemy w ciszy adorować Najświętszy Sakrament w Ciemnicy.
W naszej parafii w Wielki Czwartek zapraszamy dzieci na Mszę św. recytowaną o g. 16.00 a Msza św. Wieczerzy Pańskiej odbędzie się o godz. 18.00 , adoracja w Ciemnicy od g. 21.00 – 24.00

Wielki Piątek
to dzień adoracji Krzyża, na którym zawisło ciało Pana Jezusa. Tego dnia w kościele nie sprawuje się Mszy Świętej. Wielki Piątek jest dniem pokuty, w którym obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości i postu. Tego dnia nie sprawuje się żadnych sakramentów poza Namaszczeniem Chorych oraz Spowiedzią. Pochodzący z najstarszej tradycji Kościoła porządek Liturgii Męki Pańskiej powinien być nabożnie i starannie zachowany. Kapłan i usługujący udają się do ołtarza w milczeniu, bez śpiewu oddają cześć Jezusowi leżąc krzyżem, potem czytany jest opis Męki Pańskiej z Ewangelii Świętego Jana. Następuje uroczyste odsłonięcie Krzyża, kapłanowi śpiewającemu trzy razy “oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”, odpowiadamy “Pójdźmy z pokłonem”. Po tej modlitwie podchodzimy i całujemy odsłonięty Krzyż.
Po adoracji Krzyża udzielana jest Komunia Święta. Pod koniec nabożeństwa Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej przezroczystym welonem przenoszony jest do Grobu Pańskiego. Jest to symbol ciała Chrystusa okrytego całunem. Adoracja Sakramentu odbywa się do późnych godzin wieczornych.
Wielki Piątek w naszym kościele o godz. 8.00 zapraszamy na Ciemną Jutrznię, o godz. 9.00 Droga Krzyżowa, a o 15.00 modlitwa Koronki do Bożego Miłosierdzia, godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej i czuwanie przy Bożym Grobie do godz. 24.00.                            


W Wielką Sobotę od wczesnych godzin porannych adorujemy Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny (święconka). W Wielką Sobotę również nie celebruje się Eucharystii .
Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku w sobotę i należą do Niedzieli Wielkanocnej. Przebieg Liturgii to kolejno : Liturgia Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna. W kościele katolickim to najważniejsza Msza Święta w roku!
W ciągu dnia opróżnia się wszystkie kropielnice w kościele z wody święconej. Napełnione zostaną wodą chrzcielną poświęconą w czasie liturgii Wigilii Paschalnej.
Rano w niedzielę odbywa się procesja rezurekcyjna, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura zmartwychwstałego Chrystusa. Msza Święta wieczorna kończy Triduum Paschalne.
 Wielka Sobota w naszym kościele rozpoczynamy Ciemną Jutrznią o godz. 8.00,    od godz. 9.00 – 15.00 błogosławienie pokarmów co godzinę,  Wigilia Paschalna   z procesją   rezurekcyjną o godz. 20.30                                      
                   .Brak komentarzy:

Prześlij komentarz