
DZIAŁAMY OD 1 października 1996 r. w Parafii M.B.Królowej Różańca św. w Łaziskach Górnych. Zapraszamy na spotkania dzieci i młodzież, w SOBOTY od godz. 10.00 - 12.00. Jeśli chcesz wędrować z nami misyjnymi szlakami - przyjdź :) podaruj Jezusowi i misjom swój czas i talenty. Bóg potrzebuje Twojego działania. CZEKAMY NA CIEBIE
- AKTUALNOŚCI
- TO MY :)
- NASZA PATRONKA
- KALENDARIUM
- ZADANIA ANIMATORA MISYJNEGO
- PDMD
- ADOPCJA SERCA
- PAPIESKIE DZIEŁA MISYJNE
- ABC KARDYNAŁA
- mały poliglota
- misje od A do Z
- modlitwy misyjne
- myśli
- perełki
- humor misyjny
- MISJONARZ ŚWIATA JPII
- przysłowia
- św. PIOTR KLAWER
- św. MAŁA TERENIA
- PAULINA I RÓŻANIEC
- wolontariat SALVATOR
- wolontariat MŁODZI ŚWIATU
- PKWP
- PÓJDŹ za MNĄ
- MISJONARZEM być
- BIBLIA
- AD GENTES dekret
- REDEMPTORIS MISSIO
- Misje to pasja - świadectwo
- PODOPIECZNI MISJONARZE
- PATRONAT MISYJNY
wtorek, 29 września 2020
sobota, 19 września 2020
Aktualności PDM - co w trawie piszczy - Misyjny Pakiet
- list x.dr Tomasza Atłasa
- komunikat Sekretariatów PDRW i PDPD
- komunikat Sekretariatu PDMD
- Misyjny Synod Dzieci
- komunikat Sekretariatu PUM
- komunikat Wydawnictwa Missio-Polonia
poniedziałek, 14 września 2020
piątek, 11 września 2020
List pasterski abp Wiktora Skworca - Oto ja, poślij mnie
Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry!
1. W minionych miesiącach koniecznej izolacji i społecznego dystansu doświadczyliśmy cierpienia i ludzkiej kruchości. Znaczną cześć kultu religijnego i duszpasterskiej działalności przeniesiono w przestrzeń Internetu i mediów. Duszpasterze i ich świeccy współpracownicy dość szybko zorganizowali bezpośrednie transmisje Mszy św. z parafialnych kościołów, w których wierni chętnie uczestniczyli. Wspólnoty ożywiające Kościół różnymi charyzmatami wprowadziły w obieg mediów społecznościowych ewangelizacyjne treści, nierzadko w atrakcyjnej formie. Strony internetowe parafii pulsowały przekazem o wydarzeniach i nowych inicjatywach. Codzienną praktyką stało się odbieranie przez duszpasterzy poczty mailowej i dyżurowanie przy parafialnym telefonie. Księża wraz z animatorami odpowiedzialnymi za parafialne wspólnoty odkryli duszpasterską szansę w indywidualnym przygotowaniu wiernych, szczególnie dzieci i młodzieży do sakramentów świętych, a także w możliwościach oferowanych przez współczesne środki społecznej komunikacji. Tym sposobem docierali zarówno do osób luźniej związanych z parafią, jak i do tych, którzy na stale są obecni w wirtualnym świecie.
Stacjom telewizyjnym i radiowym jesteśmy wdzięczni za transmisje niedzielnej Mszy św. oraz za umożliwienie wiernym duchowego uczestniczenia w stanowych pielgrzymkach do Matki Bożej Piekarskiej. Jako pasterz katowickiego Kościoła wyrażam uznanie i wdzięczność duszpasterzom i wiernym świeckim, którzy trudny czas pandemii odczytali w kategorii duszpasterskiego wyzwania i nawrócenia, a także szansy na ożywienie misyjnego ducha ewangelizacji, celem budowania wspólnoty Kościoła. Dziękuję nauczycielom religii i katechetom, którzy podjęli wezwanie, jakim dla wszystkich uczących stało się zdalne nauczanie. Służyło ono nie tylko przekazywaniu wiedzy, ale i umacnianiu więzi z uczniami i ich rodzicami.
W perspektywie nowego roku szkolnego proszę wszystkich diecezjan, z księżmi na czele, o wspieranie w lokalnych środowiskach zadań powierzonych szkołom, gronom pedagogicznym i uczniom.
Warto również podkreślić, że w najtrudniejszym okresie wiosennej izolacji rozkwitła charytatywna działalność Kościoła. Wiele osób rozwinęło pomysły bezinteresownych działań i wolontariatu. Podjęto akcje i działania na rzecz osób samotnych, chorych i w podeszłym wieku. Umocniła się sąsiedzka pomoc. Wydaje się, że sytuacja związana z pandemią otwarła parafie i duszpasterzy na nowych sprzymierzeńców, którym zależało na zachowaniu religijnego i duszpasterskiego życia w parafii. Mam nadzieję, że ta współpraca utrwali się na dobre, kiedy zakończy się kryzys wywołany pandemią.
2. Choć nie wiemy, jak będzie się rozwijała sytuacja epidemiczna, to mając na uwadze potrzebę umacniania społecznego współistnienia, jesteśmy wezwani przez samego Chrystusa do odkrywania własnej misji w środowisku, w którym na co dzień żyjemy. Przy zachowaniu wszystkich norm sanitarnych winniśmy odbudowywać parafialne wspólnoty, gromadząc je wokół ołtarza, pamiętając, że to nie my gromadzimy, a sam Chrystus, który w Eucharystii jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata (por. Mt 28,20).
„Eucharystia daje życie!” Słowa te wyznaczają ramy programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Każde nasze zgromadzenie się na świętej wieczerzy służy odbudowaniu parafii, przede wszystkim jako eucharystycznej wspólnoty. Program duszpasterski zbiega się z wydaną ostatnio watykańską instrukcją pt. „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”. Dokument ten mocno akcentuje rolę parafii jako misyjnie działającej wspólnoty wspólnot oraz jako miejsca głoszenia słowa Bożego i celebrowania Eucharystii.
Drodzy Diecezjanie!
Wszystkich duszpasterzy i wiernych świeckich zapraszam do odkrywania na nowo wartości Eucharystii. Zaproszenie to kieruję szczególnie do przedstawicieli ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich z prośbą o misyjny zapał. Słowa proroka Izajasza: „Oto ja, poślij mnie” przywołują ciągle aktualne pytanie Pana żniwa: „Kogo mam posłać?”. To powołanie pochodzi z serca Boga, z Jego miłosierdzia, które rzuca wyzwanie zarówno Kościołowi, jak i ludzkości w obecnym globalnym kryzysie. Szczególny apel kieruję do rodziców, z nadzieją, że w dalszym ciągu dołożą wszelkich starań w budowaniu na gruncie rodzinnym domowych Kościołów.
Jeśli to możliwe, zachowując sanitarne wymogi, wracajmy całymi rodzinami do parafialnych wieczerników, celem doświadczenia chrześcijańskiej wspólnoty, wzmocnienia relacji i kontynuowania chrześcijańskiej formacji. Eucharystyczny styl życia pozwala nam również przezwyciężać osobiste lęki, niepokoje i pokusę całkowitego odcięcia się od drugiego człowieka. Pamiętajmy, że „Kościół żyjący eucharystycznym rytmem […] przemawia, ewangelizuje i katechizuje najszersze rzesze wiernych, uczestniczących przede wszystkim we Mszy św. niedzielnej”.
3. Papież Franciszek w orędziu na tegoroczny światowy dzień misyjny (18 października 2020 r.) zauważa, że „misja […] nie jest programem, zamiarem, który należy zrealizować wysiłkiem woli. To Chrystus sprawia, że Kościół wychodzi ze swoich ograniczeń. Także w czasie niespodziewanej pandemii”. Dlatego proszę proboszczów, parafialnych wikariuszy oraz osoby zaangażowane w parafii we wspólnotach i w parafialnej radzie duszpasterskiej o zaplanowanie w tych dniach uroczystej Mszy św. rozesłania, abyśmy na nowo uświadomili sobie zadania, które wypływają z przyjętego chrztu św. i bierzmowania. Pytajmy Ducha Świętego o to, czego Jezus oczekuje od nas w każdej chwili życia i w decyzjach, które musimy podejmować, rozeznając miejsce, jakie zajmuje dana kwestia w osobistej misji (por. GE 23). Słowa rozesłania: „Idźcie w pokoju Chrystusa!” przypominają nam o potrzebie świadectwa prawdzie Ewangelii w świecie współczesnym, niezależnie od okoliczności.
środa, 9 września 2020
Nasze odnowione salki i mini muzeum misyjne
Kochani z ostatnim dniem sierpnia zakończyliśmy remont naszych salek. Wszystko odmalowane, położone nowe wykładziny, nowe meble, oświetlenie, firany... Niezmiernie wdzięczna jestem Rodzicom i dzieciom, za ich zaangażowanie, ogrom ofiarowanego czasu i włożonego wysiłku. Dziękuję za dar pracy fizycznej i dary finansowe, które pozwoliły na przeprowadzenie tak ogromnych zmian w naszych salkach. Jest pięknie, przejrzyście, mamy także małe muzeum.
Jak wielka siła tkwi we wspólnocie, mogliśmy się przekonać w ciągu tych dwóch intensywnych miesięcy. Wszystkie prace szły płynnie, Pan Bóg nam błogosławił.
Tak prezentuje się duża salka, jeszcze brak obrusów i kilku drobiazgów 😉
ale już za chwilę...
Druga salka, mniejsza.
Po prawej za szybą widać eksponatyPo lewej wejście do mini muzeum misyjnego, w głębi duża salka
poniedziałek, 7 września 2020
Otoczmy modlitwą misjonarza - x. Waldek wraca by się leczyć
Z Zambii 4 września wrócił do kraju x.Waldemar Potrapeluk, fideidonista z naszej archidiecezji. X.Waldek podda się pilnie leczeniu w Klinice Ortopedii w Piekarach Śląskich. Pamiętajmy o nim w modlitwie, wspierajmy też tych, którzy podejmują się leczenia naszego misjonarza.
17 czerwca 2001 r. x. Waldek będąc na urlopie odwiedził naszą Parafię
spotkanie z Liga Misyjną
TUTAJ więcej informacji >>>>