PDMD



W roku 1946 wyrosła jako gałąź ONZ organizacja UNICEF (Fundusz Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Dzieci). Jej głównym celem jest niesienie pomocy dzieciom z krajów nierozwiniętych.
Wielu katolików nawet nie wie, że już sto lat wcześniej powstała w Kościele pierwsza światowa organizacja opiekująca się dziećmi, z programem znacznie szerszym i ważniejszym niż UNICEF: pomoc  dzieciom ubogim i potrzebującym nie tylko w zakresie fizycznym        i moralnym, ale także duchowym. 

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

W 1843 r. francuski biskup Karol de Forbin Janson
odpowiedział na wołanie misjonarzy Dalekiego Wschodu. Czytając korespondencje misjonarzy zapragnął wspomagać tak licznie cierpiące i głodujące dzieci Azji.  Sam bardzo pragnął wyjechać do Chin jako misjonarz, niestety nie było mu to dane. Usilnie szukał sposobu w jaki mógłby pomóc cierpiącym i umierającym bez sakramentu Chrztu dzieciom. W założonym przez siebie Stowarzyszeniu  Świętego Dziecięctwa  zwrócił się z apelem do dzieci, aby włączyły się w ratowanie swoich zagrożonych rówieśników. Dzieło oparte było na systemie dwunastkowym, nawiązując do 12 dziecięcych lat Pana Jezusa. Wsparciem i radą służyła biskupowi  Paulina Jaricot założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary
Stowarzyszenie Świętego Dziecięctwa zrzeszało chrześcijańskie dzieci, które przez modlitwę i miesięczne groszowe ofiary zobowiązały się do niesienia pomocy swoim potrzebującym rówieśnikom na całym świecie.
 Nowe Dzieło błyskawicznie zapuszczało korzenie w kolejnych krajach: Belgii, Austrii, Niemczech, Italii, Szwajcarii, Węgrzech, Hiszpanii, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku....
 Papież Pius IX  zatwierdził Stowarzyszenie 18 lipca 1846 r.
pisząc że :  
"...(Dzieło) zapala w sercach dzieci pierwszą iskrę miłosierdzia i wprowadza je w prawdziwe uczucia zrozumienia dla innych, rozpala i ożywia w nich troskę o zbawienie dusz..."
Leon XIII w encyklice "Sancta Dei Civitas"  napisał: 
że Dzieło  ma za zadanie troskę o najbiedniejsze dzieci,  "...których w nieludzki sposób z powodu lenistwa lub biedy,  pozbywają
 się rodzice, szczególnie w Chinach....Dzieci te przeto z wielką czułością przyjmuje miłość członków tego stowarzyszenia...."
Papież Benedykt XV w liście apostolskim "Maximum Illud"       pisze, że "...Organizacja ta jest szczególnie godna pochwały, ze względu na fakt, ze nasze dzieci mogą wziąć w niej udział, a w ten sposób nauczyć się doceniać wartość wiary, która została im przekazana...."  Dzięki Stowarzyszeniu będą potrafiły dzielić się wiarą z dziećmi, które jeszcze nie poznały Jezusa.  
               
Pius XI 3 maja 1922 r. podniósł Dziecięctwo Misyjne do rangi Papieskiego i wraz z Dziełem Rozkrzewiania Wiary i Dziełem św. Piotra Apostoła dał im pierwszeństwo przed wszystkimi organizacjami w kościele lokalnym.
Papież Pius XII  w czasie Światowego Kongresu Apostolstwa Świeckich w 1957 r., stwierdził: "...W specjalny sposób chcielibyśmy zwrócić waszą uwagę na sprawę wychowania dzieci katolickich. Zamiast wyrastania w egoizmie, myśląc jedynie o zbawieniu własnej duszy, niechże zdobędą także świadomość odpowiedzialności za innych i zechcą nieść im pomoc. Z drugiej strony nie można wątpić, że modlitwa, poświęcenie i akcje zmierzające do zdobycia innych dla Boga, zapewniają również osobiste zbawienie....W rzeczywistości duch apostolski zaszczepia się w sercu dziecka nie tylko w szkole, ale już w wieku przedszkolnym, dzięki trosce własnej matki.
LIGA MISYJNA - Kolędnicy Misyjni z Łazisk Górnych
Uczy się, jak modlić się w czasie Mszy św., jak ofiarować ją w intencji całego świata i przede wszystkim, w intencji wielkich spraw Kościoła. Czyniąc rachunek sumienia z obowiązków wobec bliźniego, nie tylko będzie się pytało: Czy uczyniłem coś złego bliźniemu?, lecz także : Czy ukazałem mu drogę prowadzącą do Boga, do Chrystusa, do Kościoła, do zabawienia?..."

Biskupi Dalekiego Wschodu zgromadzeni na I Soborze Watykańskim mówiąc o Dziele Świętego Dziecięctwa, powiedzieli że "...Dziecię nam  się narodziło"  powstało
 dzieło małe i pokorne... które szybko będzie potężne i zadziwi świat.  

Papież Pius XII ustanowił w 1950 r. Światowy Dzień Misyjny Dzieci, który przypada co roku  6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Patronem PDMD jest Dzieciątko Jezus, które zaprasza dzieci do towarzyszenia Mu w bardzo ważnym zadaniu: pomaganiu w zbawieniu wszystkich dzieci świata. Dzisiaj Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci istnieje w 110 krajach.

Wielka jest miłość kolejnych papieży do tego Dzieła  i małych misjonarzy Jezusa, którzy przez modlitwę, duchowe i materialne ofiary pomagają swoim rówieśnikom na całym świecie pokochać Boga.


Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w Polsce

W 1857 r. Dzieło dotarło do Polski, gdzie było prowadzone przez siostry Szarytki, a od 1872 r.  opiekę nad Dziełem przejęli Misjonarze św. Wincentego a Paulo. Pierwszym dyr. od 1876 r. był ks. Karol Szczepański, który rozpoczął wydawanie broszurki   " Głos Najświętszego Dzieciątka Jezus do dzieci na ziemiach polskich",  zachęcającej dzieci do włączenia się w działalność misyjną. 

Kolejnym dyrektorem był ks. Józef Kiedrowski, który zajął się redakcją i wydawanie pisemka dla dzieci "Roczniki Dzieła św. Dziecięctwa Pana Jezusa". Pisemko było kwartalnikiem i zapoznawało dzieci z sytuacją krajów misyjnych i bardzo trudnym życiem ich małych mieszkańców. 
W 1927 r. działało w naszych diecezjach 857 lokalnych stowarzyszeń Dzieła.  Kolejny dyr. ks. Hugo Król mianowany w 1928 r. przyczynia się do rozwoju Dzieła we wszystkich diecezjach.

Druga wojna światowa przerwała działalność

PDMD, także po wyzwoleniu nowe władze PRL zmusiły Episkopat Polski do zawieszenia działalności wszystkich stowarzyszeń w tym PDMD.
W 1957 z inicjatywy prymasa S. Wyszyńskiego rozpoczęto nowennę przed Tysiącleciem Chrztu Polski, połączoną z nawiedzeniem wszystkich polskich parafii przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W latach następnych, mimo konfliktów Kościół katolicki uzyskał ograniczoną swobodę działania.
 Bp Jan Wosiński z nominacji Kongregacji Ewangelizacji Narodów w Rzymie, od 1970 r. do 1985 kieruje Papieskimi Dziełami Misyjnymi. Nowy dyr. szczególną troską otoczył rozwój Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, które dopiero w 1989 r. uzyskało osobowość prawną umożliwiającą prowadzenie animacji i formacji, jak również zbierania ofiar dla dzieci z krajów misyjnych. Od 1982 roku ukazuje się dwumiesięcznik dla małych misjonarzy - "Świat Misyjny".